top of page

Konut Projesi - Think Architecture AG


Dört avlu evi, Zumikon / İsviçre yerleşim alanının tepesinde engebeli bir arsa üzerinde yer almaktadır.


Avlu evinin tipolojisi, toplumun yaşam alanlarının yoğunlaşamadığı katı bina düzenlemelerine bir tepkidir. Seçilen yapı ile iç ve dış mekanlarda yüksek kalite ve mahremiyet elde edilebilir. Bireysel özel bahçelerin yayılması yerine, cömert, ortak bir park manzarası, topluluğu komşu ormanın doğal ortamıyla birleştirir.

Dört ev modüler bir şekilde inşa edilmiştir, temel anlayışta özdeştir, ancak ortak ortada yansıtılır ve belirli topografik duruma bireysel olarak tepki verir. Düzenin katı yapısı, cephelere ve çatı manzarasına yansır. Her odanın kendine ait bir baldaşini vardır. Çatılar belirli odaların ölçeğine ve önemine tepki gösterir ve farklı işlevlerin düzenlenmesine yardımcı olur. Çatı-peyzajı, eğimli çatılara ilişkin bina yönetmeliğine mimari bir cevaptır ve bina-topluluğuna benzersiz bir kimlik kazandırır.
Cephelerin yüzeyleri, açık ve koyu kısımlara sahip dekoratif betondan yapılmıştır. Kireçtaşı ile eklenen aynı gri çimentolu beton malzemesi, spesifik işlevi ve estetiği yerine getirmek için farklı bir şekilde işlemden geçirildi ve işlendi.


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page