top of page

Yamaç Evi - SOMADağların denize daldığı Jounieh Körfezi'nin kuzey tarafında Calypso, kayalardan çıkan bir kristal gibi suyun üzerinde gezer. Ana yol ile deniz arasındaki engebeli kayalardan oluşan küçük bir şerit üzerinde yer alan evin şekli doğrudan bu düzensiz manzaradan türetilmiştir.
Ev, kendilerini çevreleyen kayalardan dışarı katlanan cam şeritler olarak gösteren üç farklı seviyeye ayrılmıştır. Şeritler genişler ve büzülür, her alanı kendi programına göre hazırlar ve yaşam alanları için tüm seviyelerde maksimum görüş ve açık teraslara izin vermek için aşırı hassasiyetle şekillendirilir.
Giriş bir üst yol tarafından dikte edildiğinden, evin programı tipolojik konuttan ters çevrilir. Üst seviyeye girdikten sonra, kişi hemen ana yaşam alanlarına iner. Görüşleri ve geniş alanı büyütmek için tavan cama doğru eğimlidir ve gözlerini denize doğru çeken tik çıtalarla kaplıdır. Düşük seviyeler, yatak odaları ve aile odaları da dahil olmak üzere en özel işlevleri barındırır. Doğu Akdeniz sık sık güçlü kış fırtınaları tarafından ziyaret edilir ve dalgaların 5 metreyi aşması nadir değildir. Bu dalgalara karşı savunmanın çözümü, yatak odası seviyesinde güverte etrafındaki sürekli sargıyı kullanarak dalgaları saptırmaktı. Bu özellik sadece kesintisiz dış mekan alanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dalgaları saptırmak için bir dalga kesici olarak tasarlanmıştır.
İkinci savunma hattı camın kendisidir: bu kış fırtınalarının en güçlü dalgalarına dayanabilen yapısal çelik tarafından desteklenen patentli bir lamine cam sistemi. Bu tasarım ve mühendislik stratejilerinin nihai sonucu hem güçlü hem de ikoniktir, zarif konut, zengin özelliklere sahip ve manzaraya sorunsuz bir şekilde entegre edilmiştir.


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Concept Home

Comments


bottom of page