top of page

Mimari Proje Hazırlamak


Mimari projeyi MİMAR hazırlar,hazırlamalı…

Günümüzde , etüd yapmayı kıyıdan köşeden öğrenmiş , birkaç bilgisayar programı bilen , fakat programlamaktan ,tasarlamaktan , çözümleme ve fonksiyonları bir araya getirmekten ANLAMAYAN insanlar mimari proje hazırlar duruma gelmişler malesef…Tabiki bunun birçok sebebi var buna daha sonra değineceğim.

Tasarlamak , teknik bilgi ister , yönetmelik biryere kadar gereklidir , değişimler gösterir fakat teknik bilgi her koşulda sizi çözüme götürecektir.

Konut projelerini ele alırsam , ‘Çift daire’ ve ‘Tek daire’ projeleri ezberlemiş , sürüme bağlamış aza kanaatkar çizimciler mevcut…İşin içine sanat , tasarımcılık ruhunu koyan MİMAR ların proje ücretlerini pahalı bulan müteahhitlerin varlığı ile hayatlarını sürdürebiliyor , doğal ortamlarını terketmiyorlar :)

Müteahhitleride biraz eleştirmek istiyorum , inşaat bedellerinin %5 ine bile tekabul etmeyen ‘’Mimari proje ve Ruhsat bedelinden’’ kaçmaya çalışıyorlar.Daha sonra ise çok güzel bir yapı olsun çok güzel paralara satılsın dairelerim diyorlar :) Komik değil mi ? Bence çok komik …

Sen arsanı; planlarken , arsanın teknik çizimlerini ve maneviyatını , MİMAR’a emanat etmezsen , Konut’un için nasıl bir kalite bekliyorsun ? İnsanları salak yerine koymaktan başka birşey değil bu yapılan , sizi uyandırıyım , insanlar sandığınızdan çok daha akıllılar…

Fedakarlık vereceğiniz kalemler var , onlardan biride mimari projedir.

Mimarlık , kalitedir. Bundan ödün veriliyor ise kaliteden uzaklaşıyorsunuz demektir.

OY MİMARLIK — Birlikte güzel tasarımlara…

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Concept Home

bottom of page